FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Scurt istoric

Fondata in 1916, Biserica Pogorirea Duhului Sfant este a doua ca marime in Parohia Ortodoxa Romana din statul Michigan. Pana in 1950, timp de 34 de ani, biserica a avut aceeasi locatie, in Detroit pe Franklin Street. Apoi, timp de 27 ani, serviciile bisericii au avut loc intr-o biserica protestanta aflata pe strada Lafayette, cladire ce a fost renovata si adaptata stilului liturgic Ortodox. In 1977, datorita numarului mare de enoriasi, o a treia proprietate a fost cumparata in Warren, MI, sub conducerea Parintelui Alexandru Rasca.

Doi ani mai tarziu a fost construita o noua sala, iar in 1985 a fost adaugata o casa parohiala. Cum biserica a fost doar renovata si adaptata cerintelor ortodoxe, membrii Consiliului Parohial au decis in 1986 construirea unei noi biserici in stil architectural ortodox.
Constructia a inceput in 1988. Cativa ani mai tarziu pictura spatiului interior a fost initiată de catre artistii romani Cristian si Cristina Samoila.
Mobilierul bisericii, executat si sculptat in Romania la Manastirea Plumbuita a fost cu generozitate donat de Ioan si Kathryn Vidican. Planificarea si constructia a durat cinci ani.

Pe 5 septembrie 1993 in prezenta a mii de credinciosi ortodocsi romani, biserica a fost inaugurata. Liturghia a fost oficiata de Episcopul Nathaniel, asistat de Preotul Paroh Ioan Mihut, douazeci si patru de preoti si cinci diaconi, reprezentanti ai Episcopiei Romane din America.

Cea mai mare biserica romaneasca din America:

“POGORÂREA DUHULUI SFÂNT”
(Warren, Michigan)
Era într-o seara târzie din vara anului 1983. Ioan, noul om de serviciu, după ce și-a terminat munca, s-a dus să se culce în mașina lui parcata in curtea bisericii. Locuia departe, benzina era scumpă și cauciucurile vechi trebuiau cruțate. În rugăciunea sa, înainte de culcare, Ioan a mai adăugat ceva: "Doamne, dacă ajung preot la Biserica "Pogorârea Duhului Sfânt" voi construi pe acest loc, unde acum dorm în masină, cea mai mareață biserică românească din America. Ioan, omul de serviciu de ieri, este Preotul Ioan Mihuț, pe care enoriașii de la "Pogorârea Duhului Sfânt" l-au ales ca paroh în 1984 cu 103 de voturi din totalul de 133 (Notă: celelalte 30 de voturi au fost împărtite între ceilalți trei candidați). Au trecut de atunci nouă ani, ca să ajungem la 5 Septembrie a.c., când 34 de fețe bisericești, în frunte eu Episcopul Nathaniel, au sfințit în Warren, Michigan, cea mai măreața biserica română ortodoxa din America. Înălțarea unei biserici în valoare de 2 milioane $ n-a fost floarea la ureche, dar Parintele Mihuț are experiența: în țară a făcut reparații capitale la bisericile din Ilișua și Dobric, plus c-a zidit trei biserici noi: cea din satul Jimbor, distrusă de inundații, cea din Buza-Catun și ultima a fost biserica și casa parohială din Anieș terminate în 1992. Sfintele lăcașuri sunt toate din Județul Bistrița-Năsaud la fel și locul de nastere al părintelui, satul Ciceu-Hajrnaș. La întrebarea cum a putut obține, sub comuniști, materialul pentru construcție, răspunsul a fost clar: "Românul nu și-a pierdut credința și intotdeauna am găsit creștini care, în mod discret, m-au ajutat. Pentru biserica din Anieș am avut ca vecini pe minerii de la Roadna Veche, oameni cu suflet, ce m-au susținut. Aceeași inimă de aur am întâlnit-o la parohienii bisericii din Warren. Cât despre serviciul de "janitor" la biserica "Pogorârea Duhului Sfânt", asta s-a infăptuit pe caile Domnului, necunoscute noua. Am primit pașaport de unul singur ca să vizitez Locurile Sfinte, pe soție și copile mi le-au ținut zăloage; din Israel am fugit în Grecia, unde am lucrat ca magazioner, dupa un an de scrisori și refuzuri la rugămintea de a mi se trimite o invitație ca să vin in America, am primit în sfârșit "invițatia" de la un consătean din Detroit. Parintele Mihuț, născut, crescut și educat sub comuniști, a reușit, în ciuda regimului care se dorea aplaudat când dădea cu buldozerele peste biserici și morminte, să fie tipic românului, care n-a uitat sfatul batranesc: “zic ca tine și fac ca mine”. Dac-am avea mai mulți preoți trimiși din țară ca Părintele Mihuț, ne-am bucura mult. Asta-i, într-o capsulă, roata vietii lui Ioan, "janitorul" de ieri și parohul de azi al celei mai impunătoare biserici ortodoxe române din afara hotarelor țarii.

Formula AS - anul IV, nr. 100, ianuarie 1994 @ 10 GEORGE DONEV
  ”Cuvântul Românesc” , Canada
Pagina principala    ::    Servicii de catering    ::    Consiliul parohial    ::  Inscriere    ::     Evenimente     ::  Contact   ::
2009-2010 © Biserica Pogorirea Duhului Sfant. Toate drepturile rezervate.